Marlin Men Automatic Green Dial Analog Leather Watch – TW2V44600U9
₹16,495.00
Ticking inside this iteration of our iconic 1960s Marlin® is a tried-and-true 21-jewel automatic movement, creating a contemporary timepiece that honors our watchmaking history. Powered by your motion as you wear the watch, the movement can store a maximum 40 hours of energy. If motionless longer than 40 hours, wind the watch using the crown until you feel resistance, set the time, and place it back on your wrist where every motion will supply the energy. True to our original Marlin design, this watch features the iconic domed acrylic crystal, complemented by a stainless-steel case, green dial, and classic black leather strap sourced from the S.B. Foot Tanning Company.
1 in stock
Do you want to see it in live?
We can provide live images and videos of the watch. Watch Palace guarantees 100% customer satisfaction.
Offers Available
- Get 5% OFF* on Non discounted Over Rs. 10,000. Maximum Discount: Rs.5,000. USE CODE: WELCOME5
- Get Extra 10% off on Minimum Purchase of RS 10,000. USE CODE: WELCOME10
Description
| Brand | TIMEX |
| Name | Marlin Men Automatic Green Dial Analog Leather Watch – TW2V44600U9 |
| Gender | Men |
| Case Shape | Round |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Green |
| Display | Automatic |
| Movement | Quartz |
| Water Resistent | 50 m |
| Strap Material | Leather |
| Strap Color | Black |
|
Buckle Type
|
Pin Buckle |
| Item Weight | 140 gm |
| Country of origin | China |
| Strap Width | 20 mm |
| Warranty Period | 2 Years |
| Occasion | Casual |
|
Glass Material
|
Mineral Glass |
| Dial Material | Stainless Steel |
Related products
Taper Men’s Silver Chronograph Stainless Steel Watch 1514087
₹18,396.00Current price is: ₹18,396.00.Tyler Men’s Black Analog Multifunction Leather Watch 1514102
₹10,795.00Current price is: ₹10,795.00.Men Black Analog Stainless Steel Watch 1513994
₹17,940.00Current price is: ₹17,940.00.Hugo Boss Nylon Admiral Analog Black Dial Men Watch-1513918
₹20,996.00Current price is: ₹20,996.00.Store Ratings & Reviews
Super collections..
Hello I am looking to buy Casio F91W-1Q YOUTH Black Digital Watch (Unisex) – D002 watch from Watch Palace, However I would like to buy “Thailand” made watch rather than China. Please do let me know if you can able to brand new Thailand made F91w box piece so that I can go ahead and make the payment. Please do comment over my email vamshibulls@gmail.com. Thanks
Good for user, but the bottom of the chain not found titan name only logo, in near future it will disappear. So make wth name Of titan.
Good
Authentic and classic
Got myself a 3DG
Reviews
Total Reviews
10K
Growth in reviews on this year
Average Rating
4.9
Average rating on this year
☆ 5
2.0k
☆ 4
1.0k
☆ 3
500
☆ 2
200
☆ 1
10
Afsal ameen
The dedication to customer satisfaction at Watch Palace is clear. Through personalized service, expert knowledge, transparency, quality assurance, and strong after-sales support, they ensure that every customer leaves the store happy and confident in their purchase. This commitment to excellence makes Watch Palace a trusted and highly recommended destination for watch buyers.
mujii mohd
Great experience at Watch Palace, Perinthalmanna! Bought a Titan watch from their excellent collection of branded timepieces. Friendly staff and smooth service. Highly recommend..!!
Mohammed Nasarudheen
Superb outlet.
Best place to get all the branded watches in perinthalmanna. Good service and cordial staff. Highly recommended to every one.
QUICK LINKS
Company
© 20?? Watch Palace All Rights Reserved | Store By Advex Media
© 20?? Watch Palace All Rights Reserved | Store By Advex Media







There are no reviews yet. Be the first one to write one.