Lee Cooper Analog Green Dial Men’s Watch – LEE COOPER LC07807.340
₹5,805.00Current price is: ₹5,805.00.₹19,355.00 Original price was: ₹19,355.00.
Founded by Morris Cooper in 1908, in Stratford, Lee Cooper is the first jeans company in Europe. From ‘workwear’ and ‘military wear’ to ‘must wear’ they continue to develop an international following by offering innovative designs.
Out of stock
Get notified when this product is in stock
Don't worry! Tap the WhatsApp button below to inquire and get notifications when it's back in stock. Watch Palace keeps you updated on your favorite watches.
Description
| Brand | LEE COOPER |
| Name | Lee Cooper Analog Green Dial Men’s Watch – LEE COOPER LC07807.340 |
| Gender | Male |
| Case Shape | Round |
| Case Size | 44 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Blue |
| Display | Analog |
| Movement | Quartz |
| Water Resistent | 50 M |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Color | Silver |
| Buckle Type | Deployment Clasp |
| Item Weight | 110 g |
| Case thickness | 12.98 mm |
| Strap Width | 22 mm |
| Warranty Period | 2 Years |
| Occasion | Casual |
|
Glass Material
|
Mineral Glass
|
| Country of Origin | Hong Kong |
Related products
Hugo Boss Nylon Admiral Analog Black Dial Men Watch-1513918
₹20,996.00Current price is: ₹20,996.00.Candor Men’s Grey Analog Stainless Steel Watch 1514078
₹14,395.00Current price is: ₹14,395.00.Tyler Men’s Black Analog Multifunction Leather Watch 1514102
₹10,795.00Current price is: ₹10,795.00.Store Ratings & Reviews
I can always put my trust on Casio Watch especially the illuminator series… i love them… i had a casio collection of illuminator , G-shock and ediface …. keep it up…
Best watch site quick delivery the watch was supposed this site is the best for buying watches. Bought it for school purpose
Customer support is switched off when I call them
I don’t know why but watch palace doesn’t even do quick messages on WhatsApp and when I messaged them they didn’t even answer in 1 day
I was afraid at 1st but you guys are doing a great job,i have brought casio 1200 from you and it is amazing ❤️, Thank you for your originality and customer support ❤️
Reviews
Total Reviews
10K
Growth in reviews on this year
Average Rating
4.9
Average rating on this year
☆ 5
2.0k
☆ 4
1.0k
☆ 3
500
☆ 2
200
☆ 1
10
Afsal ameen
The dedication to customer satisfaction at Watch Palace is clear. Through personalized service, expert knowledge, transparency, quality assurance, and strong after-sales support, they ensure that every customer leaves the store happy and confident in their purchase. This commitment to excellence makes Watch Palace a trusted and highly recommended destination for watch buyers.
mujii mohd
Great experience at Watch Palace, Perinthalmanna! Bought a Titan watch from their excellent collection of branded timepieces. Friendly staff and smooth service. Highly recommend..!!
Mohammed Nasarudheen
Superb outlet.
Best place to get all the branded watches in perinthalmanna. Good service and cordial staff. Highly recommended to every one.
QUICK LINKS
Company
© 20?? Watch Palace All Rights Reserved | Store By Advex Media
© 20?? Watch Palace All Rights Reserved | Store By Advex Media






There are no reviews yet. Be the first one to write one.