Trendline Round 42mm Tan Dial Analog Watch For Men & Women – TW00PR329
₹6,695.00
The Timex TW00PR329 Analog Watch for Couples is the perfect accessory for stylish pairs looking to synchronize their time in style. With a sleek and timeless design, this watch features a durable stainless steel case and comfortable leather strap. The easy-to-read analog display ensures quick time checks, while the water-resistant feature adds convenience for everyday wear. Whether it’s date night or a casual day out, this watch effortlessly complements any outfit, making it the ideal choice for couples who want to stay connected in both fashion and time.
2 in stock
Do you want to see it in live?
We can provide live images and videos of the watch. Watch Palace guarantees 100% customer satisfaction.
Offers Available
- Get 5% OFF* on Non discounted Over Rs. 10,000. Maximum Discount: Rs.5,000. USE CODE: WELCOME5
- Get Extra 10% off on Minimum Purchase of RS 10,000. USE CODE: WELCOME10
Description
| Brand | TIMEX |
| Name | Trendline Round 42mm Tan Dial Analog Watch For Men & Women – TW00PR329 |
| Gender | Couple (Unisex) |
| Case Shape | Round |
| Case Size | 42 mm |
| Case Material |
Brass
|
| Dial Color | Beige |
| Display | Analog |
| Movement | Quartz |
| Water Resistent |
3o m
|
| Strap Material |
Stainless Steel
|
| Strap Color | two toned |
| Buckle Type |
Foldover Clasp
|
| Item Weight | 100 g |
| Country of Origin | India |
| Strap Width | 43 mm |
| Warranty Period | 2 Years |
| Occasion | Casual |
|
Glass Material
|
Mineral Glass |
| Dial Material | Brass |
Related products
Candor Men’s Grey Analog Stainless Steel Watch 1514078
₹14,395.00Current price is: ₹14,395.00.Men Stainless Steel Chronograph Watch 1514008
₹26,932.00Current price is: ₹26,932.00.Tyler Men’s Blue Chronograph Leather Watch 1514103
₹10,396.00Current price is: ₹10,396.00.Store Ratings & Reviews
Best watch site quick delivery the watch was supposed this site is the best for buying watches. Bought it for school purpose
Customer support is switched off when I call them
I don’t know why but watch palace doesn’t even do quick messages on WhatsApp and when I messaged them they didn’t even answer in 1 day
I was afraid at 1st but you guys are doing a great job,i have brought casio 1200 from you and it is amazing ❤️, Thank you for your originality and customer support ❤️
I ordered a watch from WatchPalace. The watch is absolutely beautiful and exactly as shown. It was packed very neatly and securely, and arrived without any damage. I really appreciate the care they take with their products and packaging. Overall, a smooth, pleasant shopping experience — highly recommended!”
Reviews
Total Reviews
10K
Growth in reviews on this year
Average Rating
4.9
Average rating on this year
☆ 5
2.0k
☆ 4
1.0k
☆ 3
500
☆ 2
200
☆ 1
10
Afsal ameen
The dedication to customer satisfaction at Watch Palace is clear. Through personalized service, expert knowledge, transparency, quality assurance, and strong after-sales support, they ensure that every customer leaves the store happy and confident in their purchase. This commitment to excellence makes Watch Palace a trusted and highly recommended destination for watch buyers.
mujii mohd
Great experience at Watch Palace, Perinthalmanna! Bought a Titan watch from their excellent collection of branded timepieces. Friendly staff and smooth service. Highly recommend..!!
Mohammed Nasarudheen
Superb outlet.
Best place to get all the branded watches in perinthalmanna. Good service and cordial staff. Highly recommended to every one.
QUICK LINKS
Company
© 20?? Watch Palace All Rights Reserved | Store By Advex Media
© 20?? Watch Palace All Rights Reserved | Store By Advex Media








There are no reviews yet. Be the first one to write one.