Description
| Brand | TIMEX |
| Name | Women Embellished Dial & Stainless Steel Bracelet Style Straps Analogue Watch – TWEL21500 |
| Gender | Female |
| Case Shape | Round |
| Case Size | 32 mm |
| Case Material | Stainless steel |
| Dial Color | Pink |
| Display | Analog |
| Movement | Quartz |
| Water Resistent | 30 m |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Color | Silver |
| Buckle Type | Push-Button Clasp |
| Item Weight | 170.4 |
| Country of Origin | India |
| Band Width | 18 mm |
|
Bezel Function
|
Stationary |
| Warranty Period | 2 Years |
| Occasion | Casual |
|
Glass Material
|
Mineral Glass |
| Dial Material | Stainless steel |















Reviews
There are no reviews yet. Be the first one to write one.