Lee Cooper Women’s Watch, Multi Function Display and Metal Strap – LEE COOPER LC08046.390
₹6,630.00Current price is: ₹6,630.00.₹11,050.00 Original price was: ₹11,050.00.
Give your timepiece collection a completion with this women’s analog watch from the collection by Lee Cooper. Functional on a quartz movement and protected by a mineral glass, the blue round dial is housed in a 34 mm case. It displays multifunction. The stainless steel strap flaunts a silver hue that accentuates the look of the watch. Besides, it is completed with a push-button clasp to ensure a secure fit on the wrist.
1 in stock
Do you want to see it in live?
We can provide live images and videos of the watch. Watch Palace guarantees 100% customer satisfaction.
Offers Available
- Get 5% OFF* on Non discounted Over Rs. 10,000. Maximum Discount: Rs.5,000. USE CODE: WELCOME5
- Get Extra 10% off on Minimum Purchase of RS 10,000. USE CODE: WELCOME10
Description
| Brand | LEE COOPER |
| Name | Lee Cooper Women’s Watch, Multi Function Display and Metal Strap – LEE COOPER LC08046.390 |
| Gender | Female |
| Case Shape | Round |
| Case Size | 34 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Blue |
| Display | Analog |
| Movement | Quartz |
| Water Resistent | 30 M |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Color | Silver |
| Buckle Type | Foldover Clasp |
| Item Weight | 100 g |
| Case thickness | 11 mm |
| Strap Width | 18 mm |
| Warranty Period | 2 Years |
| Occasion | Casual |
|
Glass Material
|
Mineral Glass
|
| Country of Origin | Hong Kong |
Related products
Men Black Analog Stainless Steel Watch 1513994
₹17,940.00Current price is: ₹17,940.00.Men Black Leather Chronograph Watch 1513880
₹26,995.00Current price is: ₹26,995.00.Tyler Men’s Blue Chronograph Leather Watch 1514103
₹10,396.00Current price is: ₹10,396.00.Men Black Analog Leather Watch 1513829
₹12,022.00Current price is: ₹12,022.00.Store Ratings & Reviews
Hello I am looking to buy Casio F91W-1Q YOUTH Black Digital Watch (Unisex) – D002 watch from Watch Palace, However I would like to buy “Thailand” made watch rather than China. Please do let me know if you can able to brand new Thailand made F91w box piece so that I can go ahead and make the payment. Please do comment over my email vamshibulls@gmail.com. Thanks
Good for user, but the bottom of the chain not found titan name only logo, in near future it will disappear. So make wth name Of titan.
Good
Authentic and classic
Got myself a 3DG
Nice watch i love it
Reviews
Total Reviews
10K
Growth in reviews on this year
Average Rating
4.9
Average rating on this year
☆ 5
2.0k
☆ 4
1.0k
☆ 3
500
☆ 2
200
☆ 1
10
Afsal ameen
The dedication to customer satisfaction at Watch Palace is clear. Through personalized service, expert knowledge, transparency, quality assurance, and strong after-sales support, they ensure that every customer leaves the store happy and confident in their purchase. This commitment to excellence makes Watch Palace a trusted and highly recommended destination for watch buyers.
mujii mohd
Great experience at Watch Palace, Perinthalmanna! Bought a Titan watch from their excellent collection of branded timepieces. Friendly staff and smooth service. Highly recommend..!!
Mohammed Nasarudheen
Superb outlet.
Best place to get all the branded watches in perinthalmanna. Good service and cordial staff. Highly recommended to every one.
QUICK LINKS
Company
© 20?? Watch Palace All Rights Reserved | Store By Advex Media
© 20?? Watch Palace All Rights Reserved | Store By Advex Media






There are no reviews yet. Be the first one to write one.